Консултацията е част от проект „Отворени умове“, осъществяван от сдружение „Общество Адаптация“ в рамките на Програма за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство, договор № 14/30.01.2014 г.
Проблем:
Здравейте пише ви една изключително притеснена майка може би аз съм за психолог не знам…но от няколко дни детенцето ми на 3.5 г. ми говори как с някакво момченце в градината като ходели до тоалетна той я барал …как и пробивал дупки дори ми показа като дефакто без малко да се нарани с една сламка…аз изпаднах в шок да видя това …не разбирам от къде може да го е видяла в къщи не гледаме телевизия почти държим се прилично в смисъл нито използваме мръсни думи нито е виждала от нас с баща и неприлични неща … тя не може точно да ми обясни понеже не говори добре …но аз не спирам да си представям как малтретират детето ми и ще полудея а няма как да разбера това дали е вярно …аз не знам как точно да разбера дали това е вярно зада предприема съответните действия….възможно ли е няколко пъти да лъже …
Предприети действия:
разговори с учителките детската градина -категорично отричат нямало как това да стане …
Семейство:
Приятели:
Решаващи моменти:
Работа:
Очаквания:
очаквам да получа съвет по какъв начин да разбера дали детето ми е било жертва на насилие или просто фантазира както ме убедиха учителките и …има ли начин метод или психологически тест да диагностицирам има ли сигнали за насилие върху детето…
Възможно е да има елемент на насилие, причинено от друго дете в рамките на сексуализирана детска игра, но също така е възможно една невинна детска игра с използване на телата (през игри децата се свързват и опознават собствените си тела) да е продължила и да се е развила в сексуални фантазии. Това е възраст, в която децата се срещат със своята сексуалност и подобни фантазии и експерименти са възможни и дори закономерни. За да може да се направи трезва преценка доколко разказваното от детето ви е нещо, което реално се е случило и дали то го поставя в риск и представлява опасност за неговата психика, е разумно да консултирате детето с детски психолог. Може да са необходими и повече от една срещи с детски психолог, по време на които ще се ориентира в преживяванията на детето ви чрез игрови или други подходящи методи. Не подлагайте детето си на разпит – от позицията си на родител вие не сте в състояние да разберете истината, включително поради силната тревожност, която изпитвате, а също и поради емоционално натоварени представи, генерирани от собствената ви фантазия. Не давайте израз на притесненията си пред детето, защото то може да реагира на тях със затваряне и изопачаване на истинските си преживявания.
Още по темата: Детската сексуалност
____________________________
Вие сте консултирани от д-р Владимир СОТИРОВ
Оставете коментар