Д-р Хаджииванова, кажете накратко на нашите читатели какво представлява психиатрията?
Тя е наука, в която всеки специалист е строга индивидуалност и в която съществува много субективизъм. Основно правило е да се спазват критериите на Международната класификация на болестите, за да се унифицират критериите и да не се прекалява с диагностицирането на несъществуващи болести, което също води до разболяване.
Кои лекари се ориентират към тази специалност?
За да станеш психиатър, не се иска само специализирано обучение. Необходима е изначална нагласа да имаш желанието да бъдеш преди всичко лекар, който умее да достига и до най-личните психологични проблеми на човека, потърсил неговата компетентна помощ, а не просто да изписва медикаменти. Категорична съм обаче, че без задължителната професионална подготовка, залагайки само на алтруизъм и житейски опит, бихме могли да навредим и да объркаме живота не само на пациента, но и на всички около него, които го обичат.
Нека разкрием на нашите читатели кои са най-характерните симптоми за психично заболяване?
На първо място се появяват смущения в съня във всичките им варианти – от липса на необходимост от сън до хиперсомния, от късно заспиване до ранно ставане, тежки сънища.
Как описва живота си един болен?
“На сутринта денят ми е черен, нямам програма. Задачите, които трябва да изпълня, са неизпълними. Най-близките ме дразнят. Не мога да си намеря дрехите. Закъснявам за тролея. Като вляза в транспортното средство, все ми се струва, че хората си мислят, че нещо не ми е наред – гледат ме особено, подиграват ми се. Или си запушвам ушите, или се вторачвам в устите им. Ще ми се да сляза по средата на пътя. Сърцето ми ще се пръсне. Препотявам се по няколко пъти. Ще ми се да викам за помощ. И така – всеки ден. Прибирам се вкъщи. Или изключвам телевизора, за да предъвча всекидневието си, или си намирам място сред непознати “приятели”.
Оглушавам за домашните, дразнят ме съседите и ме избива на фантазии, в които виждам врага, който трябва да отнесе целия ми гняв и недоволство от живота и от самия себе си”.
Какво трябва да направи човек оттук нататък?
Затова съществуват психиатрите и психолозите. Няма нищо срамно в това да страдаш. Не е необходимо да се правиш на юнак и да стискаш зъби, когато нещата не вървят.
Важното е да усетиш срива в себе си, интуитивно да напипаш необходимостта от помощ. Да не изпитваш срам от това, че си душевно разстроен. Посоката е към джипито, което е желателно да не изземва функциите на специалиста психиатър-психолог, а да даде направление за съответния професионалист.
Как един човек, който е психично болен, може да разбере действителното си състояние?
Най-често при общопрактикуващия лекар попадат хора с богати нехарактерни соматични оплаквания, придружени със смущения в съня, апетита, комуникацията. Телесните симптоми обикновено насочват личния лекар към многообразни излишни консултации с други специалисти извън психиатрията. Оказва се, че тези консултации допълнително докарват несъществуващи диагнози у пациента, с което затвърждават съществуващото депресивно състояние – смущения в съня, апетита, контактите с хората, сутрешна тревожност, раздразнителност, ниска самооценка, сензитивност, непродуктивност, отпадналост, песимизъм, трудни и хаотични планове за бъдещето, самоизолация или контакти с подходящи хора, колкото да мине времето. Сещаш се за чашката, чуваш от съседа за някоя и друга таблетка, с която можеш да спиш или да се успокоиш.
Това е отвратително!
Кое е най-характерното за тревожността и за депресията?
Помислете си, че има и диагнози, които би следвало да бъдат поставени от тривиално изглеждащите на пръв поглед симптоми като гореописаните в целия ни битовизъм. На първо място са тревожността и депресията, които биха могли да ни налегнат независимо от възрастта, социалния ни статус и интелектуалния ни капацитет. Не трябва да забравяме и болестите в рода си, които имат отношение към поведението и евентуални предшестващи контакти с психиатрични служби в миналото. Могат да се отключат и параноидни състояния, които налагат коренно различен начин на лечение (с невролептици).
Как се проявява психиатричната симптоматика при възрастните хора?
Кой беше казал, че възрастта не е порок? Много чести са оплакванията от намалена концентрация, разсеяност, забравяне, трудно справяне със стереотипното всекидневие. От време на време слагаш сол в кекса, губиш си портмонето, щъкаш из къщата цяла нощ, а през деня спиш от отмалялост и не чуваш звънеца. За този случай няма профилактика, но би било хубаво семейството да се срещне с психиатър, психолог, социален работник, които биха могли да облекчат досадните ви битовизми. Всъщност става дума за дегенеративен процес, който би могъл да бъде компенсиран медикаментозно и чрез специализираните служби. Право и задължение е на всеки от нас да знае, че има обучени лекари и съответен екип, които биха се справили с безсънието, тревожността, депресията, странностите в поведението, стигащи до нелепост.
Важното е да не подминаваме приказките на човек, който споменава за самоубийство и оставя предсмъртни писма. Епизодите на агресия, макар и редки, също не трябва да се подминават и не трябва да се омаловажават само с употребата на алкохол, която обикновено съпътства всестранния ни психичен дискомфорт.
Посъветвайте нещо читателите, които се страхуват или срамуват да отидат на психиатър.
Не се сърдете на близките или съседа си, ако:
- не можете да спите;
- нямате апетит или се тъпчете безразборно и безобразно;
- сутрин ви е крив светът;
- имате проблем, който не искате да споделите;
- нямате конкретен проблем, който да ви кара да страдате, но въпреки това не се чувствате в кожата си;
- струва ви се, че хората ви приемат по друг начин – или сте нищожен в техните очи, или те са злонамерени към вас, а може и да ви преследват, за да ви навредят. А може пък и защото ви обичат. Може да сте станал по-известен и да ви завиждат;
- не подминавайте безсънието на близките си и страховитите съдържания на сънищата им;
- ако прекалено много се застояваш пред огледалото и говориш със себе си;
- ако намериш червен конец под възглавницата си и съседът ти прави магия, или го чуваш как мърмори и те заплашва от невъзможни географски ширини;
- статистически мъжете са по-застрашени от реализирано самоубийство;
- най-сигурен предвестник са прощалните писма;
- има отбелязана сезонност пролет-есен при обостряне на гореописаната симптоматика;
- състоянието на стреса трябва да бъде консултирано с психолог-психиатър, за да не декомпенсира дистреса;
- чашката със или без приятели ви успокоява;
- търсите познанства за зелени рецепти – за лексотан, диазепам, ривотрил и други бензодиазепини.
Кое е най-важното, което читателите на вестник “Доктор” трябва да знаят за психичните болести?
Най-вероятно има много неописани симптоми, които навяват идеята за психично неравновесие, за нещо, което се случва с вас. Не е срамно да го споделите с психиатър, а може и да не се наложи медикаментозна терапия.
Научете се да споделяте болката си и да усещате всяка промяна в себе си, без да се срамувате от това, че сте слаб, че не ви приемат, че оглупявате, че животът ви е отишъл на вятъра, че близките ви страдат заради вас, че съседът ви мрази и ви заплашва дори и нощем. Ако ви се плаче – плачете, ако някой ви дразни – реагирайте, за да могат и близките ви да знаят какво чувствате. Не се срамувайте от себе си и от своята спонтанност!
Едно интервю на Здравка ИВАНОВА