Автор: д-р Галя Петрова
info@dinamika-sofia.com
ключови думи: бреме на грижите, негативни емоции, хронична психична болест, семейство
Въведение
Сериозната (хронична) психична болест поставя отпечатък не само върху страдащите от нея, но и върху семействата им. В България голяма част от хората със сериозна психична болест живеят със семействата (родителите) си. Семейните членова преживяват сериозна криза – психологическа, емоционална, финансова. Наличието на психична болест поставя пред членовете на семействата много въпроси, за които те нямат или поради срам и страх не смеят да потърсят информация. Подобни въпроси са: “Защо точно на мен/нас се случи?”, “Може ли да се излекува?”, “Колко ще продължи?”, “Как да се държим?”, “Ще може ли детето ми да работи/да се издържа само?”, “Ще може ли да има собствено семейство/деца?”, “Какво ще стане с него/нея, когато ние си отидем?” и т.н и т.н. Психичната болест е заобиколена от много митове, които обикновено са с негативен характер: “Хората с психична болест са агресивни и непредсказуеми”, “За психичните болести няма лечение”, “Щом веднъж човек се разболее това е до живот”, “Срамно е да имаш психична болест, защото те се дължат на безволие”, “Наличието на психична болест означава, че човек не може да се грижи сам за себе си и да бъде отговорен за живота си” и т.н и т.н. Всички те карат хората с психична болест и семействата им да крият факта на заболяването и да го държат в тайна. Това има последствия в няколко посоки. От една страна забавя търсенето на помощ и лечение, от друга – ограничава социалните контакти на семействата и те се изолират, като остават сами с тайната си. Друго измерение е промяната на ролите вътре в семейството. Наличието на член от семейството с хронична психична болест налага преразпределяне на семейните роли, което не винаги става спонтанно и бързо. Родителите започват да полагат свръхгрижи за болното си дете (независимо на каква възраст е то) дори след овладяването на симптомите и да контролират поведението му. С други думи – да се държат като с малко дете, което не може да носи отговорност за себе си и има нужда от доживотно настойничество и опека. Така, вместо грижите за порасналото дете (надхвърлило 18 години) да спрат или поне да намалеят, те продължават. Близките пренебрегват собствените си потребности в името на това да се грижат за болния. Това води до сериозен психологичен дистрес и до поява на симптоми на депресия и тревожност, както и до телесни симптоми (Creer, 1974). Близките най-често се оплакват от загубата на значим/смислен социален контакт с болния си роднина (Grad, 1968). Две трети от близките са загрижени за ограничените социални контакти на пациента и за професионалната им реализация. Съвместния живот с психично болен човек в семейството често се преживява от близките като бреме, което доведе и до създаването на концепцията за “бреме от грижите”.
Определение – “Бремето от грижи” може да се определи като наличие на проблеми, затруднения и нежелани събития, които влияят върху ежедневието на роднините (Cook, et al, 1997).
Видове:
Според Hoenig & Hamilton (Hoenig and Hamilton, 1996) бремето от грижите бива обективно и субективно.
Обективно – отнася се до пректически проблеми като: нарушение на взаимоотношенията между семейните членове; ограничаване на социалните дейности в различни области (трудова, социална, свободно време); финансови затруднения обикновено единият от родителите, най-често майката, престава да работи, за да може да полага грижи за болното си дете).
Субективно – психологичните реакции на семейните членове – преживяване за загуба, депресия, тревожност и смущение в социални ситуации.
Степента на семейното страдание е свързана с различни характеристики като:
Семейните членове, които се грижат за свой близък, страдащ от продължителна психична болест, страдат (Magliano, 1998). Достъпът на семейните членове до източници на социална подкрепа, обаче, е ограничен. Така както самият човек с психично-здравен проблем, така и семейството му са подложени на социална изолация. Ситуацията се утежнява допълнително от изтощението от грижите и от страха близкият им да бъде оставен сам, което от своя страна води до увеличаване на нивата на стрес у роднините и на семейното страдание. Така се затваря порочен кръг от който е малко вероятно да се излезе, ако липсват специфични програми за оказване на подкрепа (емоционална, финансова и др.) на родители на хора с хронична психична болест, които да облекчат бремето от грижите. За съжаление близките често не намират такава подкрепа дори и у професионалистите в областта на психично-здравните грижи. Все още е разпространено схващането, че родителите са тези, които са виновни за възникването на болестта, което допълнително усилва преживяванията им за вина и срам и ограничава достъпа им до източници наподкрепа.
Стратегии за справяне
Според едно проучване стратегиите за работа със семейства, в които има човек с психична болест трябва да имат и социален фокус, целящ увеличаването на социалната подкрепа за семействата и редуциране на стигмата (Magliano, 1998). Установено е, че успешни стратегии за справяне с бремето на гррижите са търсенето и получаването на информация, поддържането на активно социално участие и интереси. Това позволява на семействата да получат повече практическа и емоционална социална подкрепа и професионална помощ.
Заключение.
В България наличието на сериозна психична болест е тежко изпитание, както за самия човек, който страда, така и за близките му. Това важи в особена сила за роднините, тъй като липсват разработени програми за оказване на подкрепа – психологическа, емоционална, финасова, информационна. Необходимо е професионалната общност да признае страданието на семействата, в които има човек с психична болест, да изследва потребностите им и да предложи адекватна подкрепа. Съществуващите услуги в тази област са резултат от усилията на малък брой професионалисти и са финансирани чрез проекти и лично заплащане, а би трябвало да бъдат плод на Национална политика за психично здраве и да са финансирани от държавата или Националната здравноосигурителна каса.
1. Creer C, Wing J. Schizophrenia at Home. National Schizophrenia Fellowship: Surbiton, Surrey, 1974
2. Grad J, Sainsbury P The effects that patients have on families in a community care and a control psychiatric service – a two year follow-up. British Journal of Psychiatry 1968; 114: 265-278
3. Cook JA, Cohler BJ, Pickett SA, et al: Life course and severe mental illness: implications for caregiving within the family of later life. Family Relations 1997, 46:427-436
4. Hoenig J, Hamilton M. The schizophrenic patient in the community and his effect on the household. International Journal of Social Psychiatry 1966; 12:165-176
5. Magliano L et al. Social and clinical factors influencing the choice of coping strategies in relatives of patients with schizophrenia: results of the BIOMED I study. Social Psychiatry and Psychiatric Epidemiology 1998b, 33(9):413-419
Оставете коментар