Автор: д-р Майя Младенова
Е-mail: mladenova@psihichnozdrave.com
Лечението на пациента с депресивно заболяване изисква терапевтичната двойка (пациент и лекар) да се споразумее и вземе поредица от решения, които се основават на внимателна преценка на състоянието на пациента, съвременните терапевтични възможности, икономическите ограничения и личните предпочитания на пациента към дадена терапевтична стратегия. За да бъдат тези решения смислени и споделени от двамата основни участници в терапевтичния процес, е нужно лекарят да познава както терапевтичните средства, така и своя пациент и да умее да представи сложната информация за различните терапевтични възможности по разбираем и достъпен начин, с техните предимства и ограничения.
Фактори, които повлияват терапевтичната стратегия
Изборът на лечение при депресивно разстройство, както и прогнозата за ефективността на лечението, се влияе от това дали са налице някои специфични диагностични белези, като например: каква е тежестта на разстройството, налице ли са характерните за меланхолията телесни симптоми, дали освен основните прояви на депресия се разпознават и симптоми на психоза, дали депресивното състояние прехожда в хронично и т.н.
Тежките депресивни състояния изискват медикаментозно лечение, докато при значителна част от леките и средно тежките разстройства възстановяването може да настъпи спонтанно. Меланхолията също предполага, че предписаният антидепресант може да повлияе съществено на състоянието, докато при наличие на психотични симптоми е добре да се включи и невролептик. Хроничната депресивност (дистимия) от своя страна е белег, че от медикаментозното лечение както пациентът, така и психиатърът трябва да имат скромни и реалистични очаквания.
Възникването и хода на заболяването също оказват влияние върху избора на лечебна стратегия. В този план е важно да се установи дали става дума за първи и единствен епизод на депресия, или е имало и други – т.е. депресивните епизоди се повтарят. В такива случаи предписаният медикамент са приема значително по-дълго, като при всеки следващ епизод тази продължителност се увеличава, макар и дозата на медикамента да е по-ниска от терапевтичната. Смисълът на продължителният прием на медикамент е да бъдат предотвратени следващи епизоди на болестта, като препоръката е връзката с психиатър да се поддържа, макар и на дълги интервали от време (напр. веднъж на 3 месеца).
В случаите, когато депресивното разстройство е усложнено от сериозен риск от самоубийство е важно да се вземе рашение дали лечението може да става в извънболнични условия или е необходимо провеждането му да започне в по-сигурната среда на болницата и при повишено внимание от страна на болничния персонал.
Принципи на лечение и терапевтични подходи
Планирането на лечението става на основа изследване на симптоматиката, историята на заболяването, характеровите особености и психичните конфликти при всеки отделен пациент, установяването на стресови събития в близкото минало, както и на семейното и културно обкръжение и предпочитанията на пациента.
Лечението при депресия се състои от няколко отделни компонента:
Терапевтични модалности
Пациентите, които започват лечение по повод депресия, както и техните лечители, имат на разположение широк арсенал от психотерапевтични подходи, медикаменти, електроконвулсивна терапия и светлинна терапия.
Психотерапевтични стратегии
Семейната терапия не се счита за основен инструмент при лечението на депресията, но тя се препоръчва в два основни случая:
1. Когато депресивното състояние на пациента оказва сериозно влияние върху функционирането на семейството и брака му;
2. Когато депресията на на пациента се паддържа от моделите на взаимодействие в семейството.
Семейната терапия дава възможност да се изследва ролята на депресивния член от семейството за емоционалното благополучие на цялото семейство.
Изборът на психотерапевтичен метод зависи основно от предпочитанията на пациента, но изследванията разкриват, че интерперсоналният подход е най-полезен за пациенти, които са в конфликт със значими за тях личности, както и за тези, които имат затруднения в приспособяването към нова социална роля или житейски преходи. Когнитивният подход е подходящ за пациенти, които се стремят и са способни да толерират ясно формулирани и структурирани напътствия от страна на терапевта. Психоаналитичният подход помага най-много на хора с проблеми в идентичността, хронично чувство на празнота, високи очаквания към себе си и склонност към себеподценяване, история на злоупотреба и малтретиране в детството, ранни загуби и раздели, хронични междуличностни конфликти. Този вид терапия може да има ефект при хора, които имат висока мотивация за лечение, способност за себерефлексия, психологично мислене, умения за изграждане на връзки, стабилно обкръжение и леко до средно-тежко заболяване.
Стадият на заболяването също е определящ по отношение на предпочитаната психотерапевтична стратегия, като в тежката фаза на депресия акцентът се полага върху емоционалната подкрепа. Ориентираната към прозрения глъбинна терапия може да започне след преодоляване на този етап.
Медикаментозно лечение на депресията
Много хора, които страдат от депресия отлагат решението да започнат медикаментозно лечение с аргумента, че “искат да се справят сами” или смятайки, че приемът на медикаменти означава “проява на слабост”. Това ирационално мислене може да се сравни с отказа да се качиш на влак и да тръгнеш пеша към напр. морето, защото искаш да стигнеш със свои собствени сили. Зад него се крие както страх и нерешителност, така и силно надценяване на ролята, която медикаментите могат да имат при лечението на депресията. Подобно на железопътният транспорт, чиято основна задача е да направи възможно достигането до целта по-бързо и с по-малко мъка за пътешественика, така и целта на медикаментозната терапия е да направи справянето с депресията по-бързо и по-малко мъчително и по възможност, да освободи човека, който страда от депресия от сковаващото влияние на болестта върху всекидневието му.
Това е скромна, но важна задача, тъй като прави възможно страданието да се овладее и в редица случаи улеснява справянето с емоционалните проблеми, които стоят в основата на депресивното разстройство, пълноценното възползване от психотерапевтична работа или просто ни дава шанс да се възползваме от възможностите, които ни дава животът, въпреки депресията.
Медикаментозните стратегии към лечението на депресията почиват на теорията, че депресията се причинява в резултат на затрудненията в протичането на информация между невроните в централната нервна система. Предаването на информация в невроните става посредством химични молекули, известни под името “невромедиатори”, които се произвеждат в определени неврони, освобождават се от тях, попадайки в миниатюрни пространства между клетките, известни като синапси и предават информация на рецептори, които се намират по мембраната на следващия неврон. Когато приключат с работата си, невромедиаторите се абсорбират обратно от пресинаптичната мембрана в клетката, от която са произведени. Този процес се нарича “обратно захващане”. Антидепресантите действат като увеличават концентрацията на активните невромедиатори в синаптичната мембрана и така улесняват предаването на информация между клетките.
Медикаментите, които се приемат за овладяване на депресивните преживявания се наричат антидепресанти. Те биват различни видове:
Трициклични антидепресанти
Името на този вид медикаменти е свързано с химичната им структура и до преди няколко години те бяха най-използваните лекарства за овладяване на депресивната симптоматика. В групата попадат такива медикаменти като напр. Amitriptyline, Clomipramine и др. Трицикличните антидепресанти действат като увеличават концентрациите на два основни невромедиатора (серотонин и норепинефрин), чиято активност е потисната при депресия, в определени зони на централната нервна система. Този механизъм на действие обаче води и до някои от страничните ефекти на трицинкличните антидепресанти, тъй като те имат подобно влияние и върху други невромедиатори (хистамин и ацетилхолин).
Инхибитори на моноаминооксидазата (МАОI)
МАО инхибиторите са използавни при лечение на атипичната депресия, при която са налице симптоми на тревожност, паника, фобии, повишена склонност към сън. Тъй като този вид медикаменти имат доста странични ефекти и изискват съобразяване на диетата с приема на лекарството, тяхната употреба и в миналото е относително ограничена, а в днешно време ролята им е поета от по-новите антидепресанти.
SSRIs (Селективни инхибитори на обратното захващане на серотонина)
Серотонинът е основен медиатор, необходим за метаболизма на хормоните на стреса. Ниските му нива в централната нервна система се свързват както с депресията, така и с ред тревожни разстройства[2]. SSRIs са вид антидепресанти, които повишават нивата на серотонина като възпрепятстват (инхибират) поемането му от пресинаптичната мембрана. За разлика от трицикличните антидепресанти, те правят това избирателно и не повишават нивата на другите невромедиатори. По тази причина са определени като селективни и нямат страничните ефекти, описани при трицикличните антидепресанти.
Към тази група принадлежат:
Медикаментите от групата SSRIs се използват както при клинична депресия, така и при тревожни разстройства, обсесивно-компулсивно разстройство и при разстройства на храненето. Назначението и дозирането на медикамента е индивидуално, а сред страничните ефекти, се срещат гадене, световъртеж; главоболие и др. Тези странични ефекти са относително редки и най-често отзвучават с времето, като са по-интензивни в първите 1-4 седмици след началото на приема.
Страничните ефекти често разколебават пациентите да продължат приема на медикаменти в първите 3-4 седмици. Така отложения лечебен ефект на антидепресантите (при тази група ефектът започва да се забелязва след 10-14 дни от началото на приема) и наличието на странични действия са две от важните условия, които намаляват мотивацията за лечение[3].
SNRIs
SNRIs са сред най-новите медикаменти в областта на лечението на депресията. Под това съкращение се крият антидепресанти, които действат чрез два различни механизма:
Селективни инхибитори на обратното захващане на норадреналина:
Това са съвременен клас антидепресанти, които осуетяват обратното поемане на норадреналина в клетките и така повишават нивата на тези невромедиатори в мозъка, постигайки терапевтичен ефект. Към тази група принадлежи медикамента Reboxetine (Edronax), Maprotiline (Ludiomil).
Инхибитори на обратното захващане на серотонина и норадреналина:
Някои от медикаментите от тази група са:
Съществуват изследвания, които установяват, че тази група антидепресанти повлияват по-добре социалното функциониране на пациенти с депресивно разстройство в сравнение с останалите антидепресивни медикаменти[4].
Решението да се започне лечение като човешки процес
Независимо от множеството предимства на това депресията да се лекува, решението на всеки отделен човек с депресия да започне такова лечение е много индивидуално и трябва да вземе в съображение освен ирационалните страхове и много други фактори и житейски обстоятелства (напр. плановете за дете, кърмене, различни телесни страдания и т.н. при вземане на решение за медикаментозна терапия, както и наличието на време, което може да бъде отделено, недостатъчните средства и т.н. при взимане на решение за психотерапевтична работа).
Изказването и претеглянето на тези обстоятелства и изграждането на лична преценка за ползата и инвестициите – емоционални и финансови – изисква време и връзка на доверие с професионалист, в която да могат да бъдат изречени и преосмислени много, включително и трудни за изказване съображения, свързани със започването на лечение.
Отсъствието на среда и подходяща професионална нагласа, в която подобен откровен диалог да бъде възможен е и основна причина много реалистични проекти за терапия и лечение да не се състоят или да бъдат преустановени твърде рано.
Така въпреки че фармацевтичните и психотерапевтичните технологии са напреднали съществено в разбирането на природата на депресията, общността на психично-здравните професионалисти продължава да бъде е длъжник на хората, които страдат от депресивни разстройства.
Какво можем да направим от ролята на пациенти, за да получим добри грижи?
[1]Beardslee WR, Hoke L, Wheelock I, Rothberg PC, van de Velde P, Swatling S: Initial Findings On Preventive Intervention For Families With Parental Affective Disorders. American Journal of Psychiatry 1992; 149(10):1335-40.
[2]Maes, M., H.Y. Meltzer, The Serotonin Hypothesis of Major Depression, http://www.acnp.org/g4/GN401000094/CH092.html
[3]Повече информация за антидепресантите и различните странични ефекти ще намерите в брошурата на Кралския психиатричен колеж на адрес: http://www.rcpsych.ac.uk/info/factsheets/pfacanti.pdf
[4]Bender, Kenneth J.,New SNRI Versus SSRI for Social Functioning, Psychiatric Times, July 1998, Vol. XV, Issue 7.
2 Отговора
От 96 година се боря. От 10 год. пия сутрин серопрам, вечер- преди сън половин табл.хсанакс. Чувствам се отлично и никога няма да го спра.Наблюдавам си ТСХ на щит. жлеза,пия по един успок.чай,от време на време вит.В комплекс,През лятото – при възможност по малко слънце и пикник до рекичка.Зимата по 1 капка вит.Д с пр.мляко. Самомасажи на краката под душа и чат пат табл.магнезий.Пия по ракийка със салатка и много смях.Някога бях много зле,ама много,имах и паник атаки.Старая се да общувам с по-малко хора,но позитивни тук обаче е трудно. Излизам на разходки – бързо ходене 2 км. и душ. Дихателни упражнения,може и в леглото.Ако с партньора си не мелите брашно – се разделете,не че немелите брашното,просто имате различни вибрации.Като ме хванат братята – работя,домакинствам,чистя,копая си градинката и пощя цветята.Не губете кураж.
Информацията тук е добра. Темата е разгледана подробно тук: https://strahbg.com/?page_id=661
За сравнение и принцип на действие на различните видове медикаментозна терапия може да прочетете информацията тук: https://strahbg.com/?page_id=673